Okrasné výsadby v zahradě

Okrasné výsadby neboli okrasné záhony bývají jedním z nejdůležitějších prvků v zahradě. Tyto výsadby jsou v zahradě velmi důležitým estetickým prvkem, a proto je nutno vše dobře rozmyslet. Důležitých faktorů, které ovlivňují druhovou skladbu, je velmi mnoho, avšak hodně těchto faktorů můžeme vhodným zásahem ovlivnit (např. při zásadité půdě okyselit vhodným substrátem a poté vysazovat kyselomilné rostliny – azalky, vřesy….).

Často jsme žádáni, při realizaci okrasných záhonů o menší následnou údržbu. Proto tyto záhony opatřujeme nejrůznějšími mulči a textiliemi proti prorůstání plevele. Při těchto požadavcích na nenáročnou údržbu bývají ve výsadbách použity většinou nenáročné rostliny. Tyto okrasné záhony jsou velmi pěkné i díky dostupnosti mnoho druhů rostlin na našem trhu. Velmi čest provádíme výsadby neopadavých rostlin – např. živé ploty.  Možností je mnoho. Pěkné bývají i výsadby vysokých živých kvetoucích plotů vysázených tak, aby v průběhu roku stále nějaká část plotu kvetla nebo záhony trvalek v kačírku. Je vhodné nechat si vypracovat návrh těchto výsadeb zahradnickou firmou.

Zeleninové a bylinkové výsadby můžeme při vhodném založení výsadeb počítat také za výsadby okrasné. Někdy bývají zastrčeny v rohu nebo různě odděleny od ostatních ploch v zahradě, ale i tyto záhony můžou působit velice pěkně. Při návrhu můžeme tyto výsadby různě prolínat s okrasnými rostlinami nebo je doplňovat, ale mohou být podobné i skalkám, jako vyvýšené záhony s kameny dřevem i dekoračními prvky.

Pěknou dominantou po dobré realizaci zahrady mohou být i skalky a vyvýšené záhony květin, ale i nejrůznější drobné vodní plochy, či potůčky na skalkách. Skalky mohou mít nejrůznější tvary od kolmých zídek využívajících svahování terénu, po lehce vyvýšené záhony na rovinatých zahradách. Na skalky se vysazují teplo a suchomilné rostliny pocházející z vyšších, skalnatých stanovišť. Skalničky už svým habitem neboli vzezřením bývají drobné rostlinky a už proto je vhodné je pěstovat na vyvýšených záhoncích. Skalničky pocházejí ze svažitých kamenitých terénů, a proto jsou skalky jejich přirozeným stanovištěm. Skalky umožňují dobré odvodnění a poskytují skalničkám vhodný prostor, ve kterém se rostlinkám dobře daří.

Při navrhování zahrady je dobré tyto okrasné výsadby rozvrhnout s ohledem na následnou údržbu celé zahrady. Proto zahradu navrhujeme dopředu a při realizaci se držíme plánu, vyhneme se tak jisté „nekoncepčnosti“. Více různých dominant by v zahradě mohlo působit spíše rušivě, než efektně. Střídmě zvolená dominanta dotažená do konce jak stavebně, tak esteticky, může naopak posunout zahradu na vyšší úroveň. Vždy je třeba mít na paměti co je při následné údržbě v mých silách.

Aby kameny, které dopravíme na pozemek, nebyly jen navrstvenou hromadou kamenů, je nutné postupovat podle několika pravidel. Měly by pocházet z širšího, nebo nejlépe bližšího okolí domu. Není dobré míchat více barev a druhů hornin. Vaše skalka by měla přirozeně splynout s okolní přírodou. Na rovinatějších zahradách by tato terénní nerovnost měla vybíhat pozvolna a měla by mít pozvolnější pohledovou stranu. Na svažitých pozemcích jsou efektnější a esteticky výhodnější „teráskovité“ záhonky s kameny a skalničkami jako na skalkách.

Jak zahnat hlad snadno a rychle

Představuji si ideální páteční večer. Sedíme s partou přátel, zábava je v plném proudu. Ovšem v průběhu večera nás přemůže pocit hladu či chuť na něco dobrého. A co dělat, když si nemáme z čeho jídlo uvařit, nemáme na to ani náladu, raději bychom si dali něco, co bude zaručeně výtečné.

Taková situace vyžaduje jednoduché řešení. Jídlo si objednat. Každého asi nejdříve napadne pizza. Je to totiž známá pochoutka, která zažene hlad i chuť a hodí se k mnoha příležitostem, jako je právě večerní posezení s přáteli. Všichni si v tuto chvíli asi vybavíme pravou italskou pizzu, tedy tenké křupavé těsto a na něm vrstva chutných italských surovin, jako rajčata, olivy, bazalka a tak dále. Existuje ale i pizza americká a rozdíl je zásadní. Americká pizza má oproti té italské tlustší provedení těsta a horní vrstva obsahuje větší množství surovin, tedy stručně řečeno je taková bohatší. Dělá se dnes v mnoha provedeních s kukuřicí, slaninou, cibulí, klobásou a mnoho dalších. Dobré je, že ve většině případů si můžete k pizze další suroviny navíc dokoupit, tudíž si můžete vytvořit zcela nové chutě, dle toho co máte sami rádi.

Pokud ale upřednostňujete něco jiného, můžete si dát například burger, také velmi oblíbené jídlo, které známe z mnoha filmů a fastfoodů, ovšem když je připraven kvalitně a z dobrých surovin, stává se skutečnou gastronomickou pochoutkou. Mnoho dnešních restaurací vám poskytuje i služby rozvozu, takže pro uspokojení svých chuťových buněk nemusíte udělat skutečně skoro nic, pouze si objednat to, na co máte chuť. Například v Brně si můžete pizzu i burger objednat u Pizza Santi. Poskytují také rozvoz po celém Brně.

Pizza Santi
Kořenského 23
Brno Řečkovice
www.santipizza.cz

Odpovědnost za přepravované zboží

Úmluva CMR, která reguluje vazby a odpovědnost za přepravované zboží mezi dopravci/zasilateli a příkazcem zboží, popisuje poměrně přesně situace, kdy za vzniklou škodu dopravce odpovídá a kdy nikoliv.

V článku 8. Povinnosti dopravce při převzetí zboží, je zcela jasně napsané, že odesílatel má být povinen zajistit přepravované zboží potřebným způsobem proti nebezpečím silniční dopravy, neboť jen on má k dispozici odborné znalosti, nikoliv dopravce. Odesílatel má proto odpovědnost i za bezpečné uložení, nahromadění a upevnění zboží proti otřesům a skluzům během jízdy, a to i za jízdy zvýšenou rychlostí. Odesílatel musí proto zboží naložit tak, aby bylo schopné dopravy.

Dokonce jsou známy soudní spory, kdy soud uznal, že dopravce nemůže zkontrolovat obal samotný.

V letošním roce jsme řešili několik škodných událostí, kdy zcela jasně škoda vznikla díky vadnému obalu.

Ani jedna z těchto škod není likvidní, protože vznik škody není zapříčiněn dopravcem, ale vadným, nebo nedostatečným obalem.

Společnost EKONSERVIS je schopna nabídnout pokrytí i takovýchto škod.

http://www.ekonservis.cz/pojisteni/

http://www.ekonservis.cz/clanky/

http://www.ekonservis.cz/clanky/odpovednost-za-prepravovane-zbozi/

Budujte dobrou pověst firmy

Public relations (PR) buduje vztah firmy s veřejností. Dobrá pověst firmy v dnešní době patří mezi nejcennější aktiva každé společnosti.

 

Dobrou reputaci firmy či značky je nutno neustále budovat a chránit. Dobrá pověst získává loajalitu zákazníků i zaměstnanců a poskytuje i ochranu v době krizí. Dobré jméno společnosti a značky je nutno vytvářet systematickou komunikací se všemi cílovými skupinami. Kvalitní PR vyžaduje jasně definovanou strategii a profesionální postupy.

Při budování povědomí o značce nelze spoléhat pouze na reklamu. Vztah ke značce se formuje z mnoha dojmů, postřehů, zkušeností doporučení a podobně. Se zákazníky je nutné komunikovat.

Velké množství lidí lze oslovit prostřednictvím médií. Jedním z nejdůležitějších prvků PR je dobře zvládnutá komunikace s médii. Tak jako média mohou při budování PR významně pomoci, mohou při nezvládnuté komunikaci zasadit firmě tvrdou ránu.

V současnosti se stává jedním z velice důležitých komunikačních nástrojů internet a on-line komunikace na sociálních sítích.

Řada firem se při budování vztahů s veřejností soustředí na komunikaci s externím prostředím a opomíjí komunikaci interní. Zde hrozí riziko nejenom v nižší loajalitě a výkonnosti zaměstnanců, ale v krajním případě může dojít i k poškození dobrého jména firmy. V digitálním světě se kritika a spekulace šíří velice rychle.

Řešení PR na požadované úrovni je pro mnohé firmy svépomocí nereálné. Zejména středním a menším firmám se vyplatí spolupráce s profesionální PR agenturou. Mezi zkušené agentury, které poskytují komplexní marketingové služby včetně PR, patří společnost ANERI s.r.o. z Liberce.

http://www.aneri.cz/cs/marketing/public-relations/

http://www.aneri.cz/cs/aktualne/

http://www.aneri.cz/cs/aktualne/budujte-dobrou-povest-firmy/

Bezpečnostní obuv nejvyšší kvality

Bezpečnostní obuv uvex 1 chrání a zároveň podporuje lidské tělo v jeho individuálním pohybu. Ergonomická lehká konstrukce nabízí perfektní vyváženost mezi ochranou a komfortem.

 

Na základě nejnovějších poznatků z fyziologických výzkumů a pokrokových technologií je redukováno zatížení pohybového aparátu plynoucí z pracovních činností a zároveň je zajištěna optimalizace příjemného pocitu uživatele při používání obuvi uvex 1.

Nižší hmotnost obuvi snižuje zatížení těla a tím redukuje jeho opotřebení a riziko úrazu. Vícevrstvý tlumící systém uvex 1 složený z dvojvrstvé PU podešve a komfortní stélky s optimálním útlumem špičky i paty chrání celý pohybový aparát.

Základem pro bezpečnou práci bez úrazu je permanentní stabilita. Do podešve integrovaná konstrukce zajišťuje stabilitu, držení tvaru a zvýšenou odolnost proti podvrtnutí a nárazu.

Svršek obuvi vyrobený z jednoho kusu materiálu z mikrovláken beze švů a kovových prvků nabízí pohodlné nošení bez otlaků. Anatomický tvar, flexibilní systém výměnných vložek pro změnu „objemu obuvi“ a individuálně nastavitelný upínací systém zajišťují maximální komfort nošení, při kterém všechno dobře „sedí“.

Perfektní pocit pohody poskytuje uvex climazone. Velkoplošná perforace, vysoce prodyšná svrchní vrstva i podšívka a komfortní stélka, to vše zabraňuje přehřívání a redukuje nepříjemné pocení.

Nejmodernější bezpečnostní pracovní obuv uvex 1 na český trh dodává společnost UVEX Safety CZ, k.s. z Rychnova nad Kněžnou. UVEX Safety CZ, k.s. je dodavatelem nejen ochranné pracovní obuvi, ale i kompletního sortimentu ochranných pracovních pomůcek špičkové kvality značky uvex na český trh.

http://www.uvex-safety.cz/cz/produkty/ochranna-obuv/vyhody-produktu/model/263/modelName/uvex-1/

http://www.uvex-safety.cz/cz/aktuality/tiskove-zpravy/lanky/

http://www.uvex-safety.cz/cz/aktuality/tiskove-zpravy/lanky/bezpecnostni-obuv-nejvyssi-kvality/

Zateplením panelového domu nejen ušetříte za vytápění.

Panelové domy starší generace nesplňují současné požadavky na tepelné izolace. Kvalitním a kompletním zateplením lze dosáhnout až 50% úspor za energie na vytápění.

 

Zateplení panelového domu přináší i řadu dalších pozitiv mimo úspor za vytápění. Zateplení funguje zároveň jako izolace hluku. To ocení zejména obyvatelé bydlící v blízkosti frekventovaných silnic či v blízkosti některých výrobních závodů.

Zateplené obvodové zdivo je schopno akumulovat větší množství tepla a nedochází tak k velkým výkyvům teploty uvnitř domu. Kvalitní tepelná izolace odstraní veškeré tepelné mosty, které ve většině starých a nezateplených panelových domů způsobují rosení stěn a vznik zdraví nebezpečných plísní.

Součástí kvalitních zateplovacích prací je i oprava obvodových konstrukčních prvků panelového domu a tím i zlepšení technického stavu budovy. Teplená izolace chrání obvodové zdivo před vlhkem a mrazem, a tak je zajištěna dlouhá životnost bez nutnosti následujících oprav. Zvyšuje se odolnost domu vůči vlivům počasí a prodlužuje se jeho životnost. Zateplený dům tak získá celkově lepší technický stav.

Nedílnou součástí zateplení je nová fasáda z kvalitních materiálů, která je zárukou dlouhé životnosti a umožňuje barevné řešení povrchu budovy podle požadavků majitelů. Dům tak dostává nový kabát a nový vzhled.

Kvalitním zateplením se zvyšuje tržní cena domu a zlepšuje se komfort bydlení obyvatel.

Zateplení panelového domu je nákladná investice s dlouhodobým efektem. Aby peníze za zateplení byly vynaloženy efektivně, měla by veškeré stavební práce spojené se zateplováním provádět profesionální odborná firma.

Mezi zkušené firmy zabývající se zateplováním domů patří společnost Stav Agency z Liberce. Odborní pracovníci společnosti Stav Agency s.r.o. nejen poradí s realizací zateplení, ale v případě zájmu zajistí i kompletní přípravné úkony i stavební práce spojené se zateplením na klíč.

http://www.stav-agency.cz/zateplovani/zateplovani-budov

http://www.stav-agency.cz/clanky

http://www.stav-agency.cz/clanky/zateplenim-paneloveho-domu-nejen-usetrite-za-vytapeni

Jak funguje solární ventilační panel?

Solární ventilační panel zajišťuje účinné větrání vnitřních prostor budovy pomocí sluncem předehřátého vzduchu.

 

Solární ventilační panel SHV funguje tak, že je do panelu ventilátorem nasáván čerstvý vzduch z venkovního prostředí. V solárním panelu se díky skleníkovému termo efektu vzduch ohřeje a dále je tento předehřátý vzduch vháněn do místnosti. Energii k pohonu ventilátoru zajišťuje fotovoltaický článek, který je součástí solárního ventilačního panelu. Jestliže není venku dostatečný sluneční svit, který by zajistil efektivní ohřev vzduchu, panel zůstává v pohotovostní poloze. To znamená, že výfukové otvory v regulační jednotce umístěné uvnitř domu zůstávají uzavřené a studený vzduch není do objektu vháněn.

Regulační jednotku je možné také nastavit na pouhé větrání. Tento režim bývá využíván zejména v letních měsících, kdy je v nočních hodinách vháněn do místnosti chladný venkovní vzduch.

Unikátní ovládací jednotka solárního ventilačního panelu SHV zajišťuje jednoduché a účinné využívání solárního panelu. Jednotka neustále vyhodnocuje teploty ve všech teplotních čidlech a ovládá panel dle předem zvoleného programu. Mikropočítač řídící jednotky současně ovládá dva servopohony, které uzavírají větrací otvory v době nečinnosti solárního panelu. Tím jsou zamezeny tepelné ztráty v době, kdy je panel v pohotovostním režimu.

Solární ventilační panel SHV umí nejen větrat a topit s maximálním výkonem, ale v případě požadavku umí vnitřní prostor ochladit vháněním chladnějšího venkovního vzduchu do místnosti. Díky své unikátní inteligentní regulační jednotce panel SHV opravdu dělá to, co požadujeme.

Nejmodernější solární ventilační panely SHV nové generace vyrábí a dodává společnost SOLAR HEAT VENTI CZ, s.r.o. Jedná se o český výrobek s unikátní „inteligentní“ regulační jednotkou.

http://www.solarheatventi.cz/jak-panel-shv-funguje

http://www.solarheatventi.cz/kontakt/clanky/

http://www.solarheatventi.cz/kontakt/clanky/jak-funguje-solarni-ventilacni-panel/

Dezinsekce

Dezinsekce je činnost, při které je různými metodami huben hmyz a ostatní členovci, kteří žijí v blízkosti člověka a působí mu velké škody nebo jsou nebezpečné ze zdravotního hlediska.

 

Mezi základní důvody, proč určité druhy hmyzu a členovců likvidujeme, patří:

a)     Důvod zdravotně – epidemiologický (nebezpečí šíření nemocí)

b)    Důvod epiziotologický (hmyz napadá zvířata, zneklidňuje je či na nich cizopasí)

c)     Důvod hospodářský (hmyz působí škody na uskladněných produktech – zejména na potravinách.

Samotnému dezinsekčnímu zásahu předchází důkladné posouzení dané situace. Zjištění druhu a výskytu hmyzu. Posouzení stavebních závad, které mohou být příčinou vnikání hmyzu do objektu. Následuje volba způsobu hubení hmyzu s ohledem na charakter objektu, provozovanou činnost a hygienické zabezpečení. Po samotném dezinsekčním zásahu je nutné provést důkladnou kontrolu, vyhubení nově vylíhnutých jedinců a důkladný úklid. Součástí každého dezinsekčního zásahu je sepsání protokolu o provedeném zásahu.

Hmyz je huben dotykově pomocí postřiků či poprašem, pomocí plynování (celých objektů nebo určitých prostor či napadených zásob). Dalším způsobem hubení hmyzu je kladení požerových nástrah případně použití dezinsekčního gelu, který se aplikuje jako jakási bariéra u migračních průstupů hmyzu.

Aby byla účinnost dezinsekčního zásahu maximální, je nutné ji s odstupem času opakovat. Při tomto druhém zásahu jsou hubeni ti jedinci, kteří nebyli v době prvního zásahu ještě vyvinuti a ti jedinci, na které první zásah nedosáhl.

Mezi nejvýznamnější škůdce patří švábi, rusi, rybenky, pisivky, mouchy, zavíječi, mravenec faraón, octomilka, zrnokaz, červotoč, moli. Dezinsekční zásahy jsou dále prováděny proti bodavému a alergennímu hmyzu a roztočům (blechy, vosy, sršni, klíšťata, vši, štěnice, komáři, roztoči apod.).

Dezinsekci je nutno provádět pouze přípravky, které splňují veškeré ekologické normy.

Pokud potřebujeme dezinsekční zásah, určitě se vyplatí využít služeb zkušených profesionálů, kteří likvidaci škodlivého hmyzu provedou se zárukou.

Mezi přední dezinsekční společnosti s dlouholetými zkušenostmi patří společnost de Wolf GROUP s.r.o. z Chebu. Společnost de Wolf nabízí kompletní profesionální servis DDD – dezinfekce, dezinsekce, deratizace.

http://www.dewolf.cz/sluzby/sluzba-ddd/

http://www.dewolf.cz/kontakt/clanky/

http://www.dewolf.cz/kontakt/clanky/dezinsekce/

O bižuterních komponentech

Bižuterní komponenty jsou prvky, které umožňují vytvářet obvyklé i méně obvyklé šperkařské kombinace při výrobě bižuterie. Jedná se o kovodíly, které slouží k navlékání, připevňování a lepení korálků a k ukončování a připevňování bižuterních šperků.

 

Komponenty můžeme dělit do mnoha skupin. Jednou skupinou jsou zakončovací díly. Sem patří například kaloty, koncovky na kožené řemínky či tulipány. Kaloty se navlékají na začátek a konec náhrdelníku. Uzavírají se kolem uzlu a do jejich očka se navléká uzávěr. Koncovka na kožené řemínky se používá na ukončení všech silnějších materiálů. Tulipány slouží k zakrytí nehezkých konců např. u víceřadých náhrdelníků a náramků.

Další skupinou jsou uzávěry. Mezi uzávěry řadíme karabinky, kruhové uzávěry, šroubovací uzávěry či mechanické uzávěry. Karabinky se podobají kruhovým uzávěrům, jsou ozdobnější a dobře se kombinují s ostatními komponenty. Kruhové uzávěry v sobě skrývají pérový mechanismus. Šroubovací uzávěry slouží k pevnému spojení a mohou být i dekorativním prvkem. Pro víceřadé náhrdelníky se používají ploché mechanické uzávěry, které zamezují přetáčení.

Velice širokou skupinou komponent jsou náušnice. Jedná se o závěsné mechanismy – sem patří afroháčky, patentní háčky a puzety. Dále se jedná o klipsy (s lepící ploškou, s očkem, se sítkem). Mezi komponenty náušnic patří ještě kreoly. Kreoly jsou otevřené kruhy z drátu s úchytem, na který se navlékají korálky.

Mezi nezbytné bižuterní komponenty patří spojovací kroužky (protějšek karabinek), ketlovací dráty a nýty k navlečení korálků na závěs, ketrovací jehly k výrobě závěsů s více pohyblivými částmi. Při výrobě bižuterie potřebujeme také kaplíky neboli kloboučky, můstek neboli vodič (jednotlivé řady korálků udržuje ve stejné vzdálenosti).

Bižuterních komponent je velké množství a jsou vyráběny z různých materiálů a s různými povrchovými úpravami.

Pro začátečníky, kteří si chtějí vyrobit svůj vlastní šperk, bývá leckdy velice obtížné vybrat všechny potřebné a vhodné bižuterní komponenty. Je proto nejjednodušší se poradit u odborníků. Pracovníci společnosti Beads 4U s.r.o. z Jablonce nad Nisou každému ochotně poradí a nabídnou vše potřebné pro výrobu vlastní bižuterie, ať už se jedná o bižuterní komponenty, korálky či nářadí.

http://www.beads4u.cz/nabidka-kategorie/bizuterni-komponenty/?kategorieId=152

http://www.beads4u.cz/cz/kontakt/clanky/

http://www.beads4u.cz/cz/kontakt/clanky/o-bizuternich-komponentech/

Recepty z hlívy ústřičné

Těstoviny s hlívou ústřičnou

Ingredience:

500 g hlívy ústřičné

2 lžíce másla

250 ml zeleninového vývaru z kostky

100 g zakysané smetany

sůl

pepř

1 lžíce mouky nebo škrobu na zahuštění

250 g tagliatelle

 

Postup:

Hlívu očistíme a nakrájíme na tenké plátky. V pánvi rozehřejeme máslo a krátce na něm osmahneme hlívu. Přidáme zeleninový vývar a na mírném ohni dusíme asi 10 minut. Osolíme, opepříme a přidáme zakysanou smetanu. Po chvíli přidáme i škrob nebo mouku a necháme zahustit. Těstoviny připravíme dle návodu na obalu a poté je smícháme s omáčkou z hub.

 

Segedín s hlívou ústřičnou

Ingredience:

350 g kuřecích prsou nebo stehen bez kosti

1 sáček kysaného zelí

400 g hlívy ústřičné

1 velká cibule

2 stroužky česneku

1 lžíce kečupu

1 zakysaná smetana

sůl

pepř

sladká paprika

2 bobkové listy

mletý kmín

nové koření

olej

 

Postup:

Maso, hlívu ústřičnou i cibuli nakrájíme na kostky. Všechno společně zprudka osmahneme na oleji. Přidáme veškeré koření, česnek a osolíme. Podlijeme vodou a dusíme doměkka. Přidáme kečup, kysané zelí a dále dusíme. Nakonec dochutíme zakysanou smetanou.

 

Špenátové tousty

Ingredience:

8 krajíců bílého toustového chleba

200 g hlívy ústřičné

1 cibule

400 g listového špenátu

150 g nivy nebo jiného sýra se zelenou plísní

olivový olej

2 stroužky česneku

100 g strouhaného tvrdého sýra

pepř

sůl

 

Postup:

Špenát přelijeme vroucí vodou, vymačkáme z něj vodu a dáme stranou. Cibuli nakrájíme na drobno a osmažíme na olivovém oleji. Přidáme prolisovaný česnek a na proužky nakrájenou hlívu. Podusíme, přidáme špenát a rozdrobenou nivu nebo jiný sýr. Opepříme a případně dosolíme. Toustový chléb pokryjeme špenátovou směsí, posypeme jemně strouhaným sýrem, položíme na plech a dáme na 5 – 10 minut zapéct do trouby rozpálené na 200°C.

 

Česnečka s hlívou ústřičnou

Ingredience:

350 g hlívy ústřičné

3 syrové brambory

sádlo

1 masox

sůl

kmín

mletý černý pepř

majoránka

1 velká palice česneku

pažitka nebo petrželka

 

Postup:

V hrnci rozehřejeme sádlo, vložíme hlívu ústřičnou pokrájenou na tenké plátky a krátce zarestujeme. Zalijeme 1 litrem vody, ve které jsme rozpustily masox, přidáme na kostičky pokrájené syrové brambory, kmín a mírně osolíme. Vaříme do změknutí. Pokud je polévka příliš hustá, dolijeme ji další vodou. Opepříme, přidáme rovnou polévkovou lžíci majoránky a utřený česnek se solí. Polévku dochutíme a na talíři sypeme sekanou pažitkou či petrželkou.