Dýně

Dýně neodmyslitelně patří k podzimu. Jsou krásně oranžové, některé jsou zbarvené lehce do zelena a evokují v nás podzimní náladu. Navíc jsou i velmi chutné a díky cenným látkám také zdravé. Jejich specifická chuť z ní dělá královnu podzimní kuchyně. Svým složením nám dýně může pomoci zlepšit své zdraví a zbavit se různých nemocí.

 

Dýně pochází původně z Nové Anglie, odkud se dostala do Japonska. Tam přejala nakonec název hokaido. Dále se pak rozšířila i do Ameriky. Nejčastějším druhem dýně u nás je dýně obecná. Její plody mohou dorůst nečekaných rozměrů a mohou vážit i několik desítek kilogramů. Lidé dokonce pořádají soutěže o největší dýni. Tato zelenina je výborná k vaření a v kuchyni se s ní dá doslova kouzlit. Je výborná jako polévka, v omáčce, kompotu i pečená. Dokonce je možné z ní udělat i koláč nebo dětskou přesnídávku. Hodně záleží i na druhu dýně, ze které chcete pokrm připravovat. Jejich chutě jsou trochu odlišné. Dýně hokaido je u nás nejoblíbenější, je sladká, má lehce oříškovou chuť a je velmi nenáročná na pěstování i kuchyňské zpracování. Hodí se díky své sladkosti do koláčů, džemů i kompotů. Její dužina je měkká, hutná a vůbec ne vodová. Její hmotnost se pohybuje mezi 0, 5 a 1, 5 kg. Co se týče velikosti, nemívá více než 30 cm v průměru. Její barva bývá sytě oranžová, ale může se zbarvovat i do žluta nebo můžete narazit i na částečně zelené plody.

 

Velmi oblíbené jsou i dekorativní dýně. Ty sice nejsou k jídlu, ale krásně ozdobí váš interiér a hodí ho do podzimní nálady. Nejčastěji se jedná o dýni Croockneck, která je oranžová a připomíná ptáka s ohnutým krkem. Dále můžeme narazit na tmavozelenou dýni Flat Striped s bílými proužky a na zelené dýně.

 

Jedlé druhy dýní obsahují široké množství vitaminů a minerálů. Je to hlavně vitamin A, C, E, draslík, fosfor, hořčík, vápník a železo. Navíc je v ní i hodně betakarotenu, který působí jako antioxidant. Chrání naše buňky před poškozením a odstraňuje z těla nebezpečné toxiny. Navíc zajišťuje zdravou kvalitu naší pokožky a podporuje opálení. Betakaroten může za oranžovou barvu dýně. Čím je dýně oranžovější, tím více betakarotenu obsahuje. Dýně hokaido obsahuje i hodně vlákniny, která má blahodárný vliv na náš zažívací trakt a na chod střev. Navíc má schopnost vázat na sebe toxiny a tuky a odvádět je z těla pryč. Hodí se i při poruchách srdce, ledvin, jater, žaludku a sleziny. Má močopudné účinky.

Ostružiny – recepty

Ostružinový dezert

Suroviny:

0, 5 kg ostružin

250 ml smetany

1 lžíce cukru

špetka skořice

mletý hřebíček

1/2 piškotového korpusu

80 ml jablečného moštu

 

Postup:

Ostružiny přebereme, omyjeme a necháme okapat. Mezitím dotuha ušleháme smetanu. Ochutíme ji skořicí a mletým hřebíčkem. Trochu ostružin si odložíme stranou na ozdobu, ostatní smícháme se šlehačkou. Piškot nakrájíme na kostičky a vyložíme jimi 4 dezertní misky. Pokapeme jablečným moštem a potřeme dvěma třetinami šlehačky s ovocem. Poklademe kousky koláče. Potřeme zbytkem šlehačky s ostružinami a necháme chvilku táhnout. Hotový dezert ozdobíme zbývajícími ostružinami a omytými lístky ostružiníku. Piškotový dezert mimořádně výtečně chutná pokapaný malinovým likérem.

 

Pečený čaj

Suroviny:

2 kg ostružin

2 kg cukru

3 kolečka citronu, nakrájená na kousky

1 lžička skořice

4 hřebíčky

1/8 l rumu

 

Postup:

Všechny ingredience smícháme, vložíme do pekáčku a pečeme při 200 stupních asi 30 minut. Ještě horké ovoce plníme do skleniček, obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

2 lžičky ovoce vložíme do hrnku a zalijeme vroucí vodou. Jedná se o výborný ovocný čaj na zahřátí.

 

Ostružinový dort

Suroviny:

Ostružinový krém:

300 g ostružin

70 g cukru

4 plátky želatiny

125 g bílého jogurtu

100 g sýru Philadelphia

200 ml smetany na šlehání

2 lžíce vody

Bílý krém:

6 plátků želatiny

130 g cukru

200 g sýru Philadelphia

250 g bílého jogurtu

300 ml smetany na šlehání

4 lžíce vody

Základ:

250 g sušenek Oreo

50 g změklého másla

 

Postup:

Nejprve si připravíme sušenkový základ. Rozdrtíme sušenky najemno, nasypeme do mísy a přidáme k nim změklé nebo rozpuštěné máslo. Rukama utvoříme kompaktní hmotu, kterou vyložíme dno dortové formy. Pořádně urovnáme, aby dno bylo rovné.

Poté přejdeme na ostružinový krém. Ostružiny rozmixujeme v mixéru a propasírujeme přes jemné síto, abychom se zbavili semínek.

Želatinu dáme nabobtnat do studené vody.

K ostružinovému pyré přidáme cukr, jogurt a sýr. Vše společně rozmixujeme tyčovým mixérem do pěny. Z nabobtnalé želatiny vymačkáme přebytečnou vodu a rozpustíme ji ve 2 lžících horké vody. Želatinu přimícháme k předešlé směsi.

 

Smetanu vyšleháme dotuha a jemně ji přimícháme do ostružinové směsi. Formu o průměru 20 cm dáme doprostřed 24 cm formy, ve které máme připraven sušenkový základ, jemně ji přitlačíme a naplníme ostružinovým krémem. Necháme ztuhnout, nejlépe do druhého dne. Po ztuhnutí ostružinového krému formu odstraníme.

Poté přejdeme na bílý krém. Želatinu dáme nabobtnat do studené vody a pomocí tyčového mixéru našleháme do pěny cukr s jogurtem a sýrem. Z nabobtnalé želatiny vymačkáme přebytečnou vodu, rozpustíme ji ve 4 lžících horké vody a přimícháme ji ke směsi. Nakonec opatrně vmícháme i dotuha našlehanou smetanu. Bílý krém navrstvíme na ostružinový krém a vyplníme tak mezeru mezi formou a ostružinovým krémem. Povrch pěkně uhladíme a dáme zatuhnout do lednice nejlépe do druhého dne.

 

Salát s ostružinami

Suroviny:

500g vyzrálých ostružin

2 hrušky

8 lžic nahrubo umletých oříšků

trochu másla

1 kelímek bílého jogurtu

1 lžíce cukru

½ lžičky skořice

 

Postup:

Čisté ostružiny a hrušky nakrájené na malé kostky promícháme. Na pánvi upražíme oříšky na másle a vychladlé nasypeme na ovoce. Jogurt vyšleháme s cukrem, přidáme skořici a lehce promícháme s ovocem.

Recepty z paprik

Plněné papriky

Suroviny:

6 žlutých paprik

500 g mletého vepřového masa

1 hrnek rýže

1 cibule

2 stroužky česneku

400 ml konzervovaných loupaných rajčat

3 čerstvá rajčata

Hrst čerstvé petrželky

Sůl

Mleté černé koření

1 lžička uzené papriky

3 lžíce olivového oleje

2 dcl červeného vína

Bujón

1 vejce

Strouhanka

 

Postup:

Rýži uvaříme dle návodu na obalu a odložíme ji stranou. Cibuli nakrájíme nadrobno, česnek na tenké plátky a necháme oboje opražit na oleji. Přidáme uzenou papriku, mleté maso a počkáme, až se zatáhne. Přidáme bujón zředěný vodou a necháme dusit doměkka.

Masité papriky omyjeme, odřízneme jejich vršky asi v jedné třetině. Vybereme z ní vnitřky, osolíme a opepříme. Do vymaštěného pekáčku nalijeme konzervovaná rajčata, nakrájená čerstvá rajčata, osolíme, okořeníme a podlijeme červeným vínem.

V misce smícháme masovou směs, vajíčko, strouhanku, rýži a přidáme petrželku. Směs vtlačíme do paprik a dáme péct do trouby. Papriky podáváme s čerstvým pečivem.

 

Papriky na kari

Suroviny:

500 g paprik

2 lžíce oleje

kari koření

sůl

 

Postup:

Papriky očistíme, vyjmeme vnitřek a nakrájíme na tenké nudličky. Osmahneme je na rozehřátém oleji, posypeme kari kořením a ještě chvíli pražíme. Podlijeme trochou vody, osolíme a dusíme doměkka. Vodu necháme odpařit a papriky podáváme jako přílohu k masu.

 

Zapečené papriky se sýrem

Suroviny:

1 červená paprika

Cottage sýr

Olivy bez pecky

Sůl

Pepř

Strouhaný eidam

 

Postup:

Papriku omyjeme, odstraníme semínka, nakrájíme na kostky a necháme chvíli oschnout. Sýr Cottage ochutíme solí a pepřem a dovnitř přidáme nakrájené olivy. Do pekáčku dáme papriky, sýrovou směs a posypeme strouhaným eidamem. Pečeme asi 15 minut do zezlátnutí.

 

Vegetariánský guláš

Suroviny:

3 velké červené papriky

2 velká rajčata

2 středně velké cibule

250 g žampionů

100 g anglické slaniny

2 dl vývaru

1 dl kysané smetany

lžička papriky

lžička mletého kmínu

lžička majoránky

lžíce hladké mouky

2 lžíce oleje

sůl

pepř

 

Postup:

Na oleji osmahneme na kostičky nakrájenou slaninu, přidáme drobně pokrájenou cibuli a za častého míchání necháme zesklovatět. Pak vmícháme očištěné a na proužky pokrájené papriky, na plátky pokrájené žampiony, přidáme spařená, oloupaná rajčata nakrájená na kostky, zaprášíme moukou, podlijeme vývarem, přidáme koření, mírně osolíme, opepříme a papriky necháme pod pokličkou dusit doměkka. Nakonec vmícháme kysanou smetanu, krátce prohřejeme a podáváme.

Cukrový meloun

Žluté cukrové melouny jsou u nás stále oblíbenější. Mají výbornou sladkou chuť a v horkém létě dokážou příjemně osvěžit. Melouny skýtají ještě jeden příjemný bonus – pomáhají zhubnout. Obsahují vysoké množství vody a vlákninu, která má velkou sytící schopnost a upravuje trávení. Melouny rozhodně patří do zdravého jídelníčku každého z nás.

 

Žlutý meloun obsahuje více než 90 % vody. Patří do čeledi tykvovitých stejně jako například dýně. Má sladkou chuť i přesto, že melouny neřadíme mezi ovoce, ale zeleninu. Tato zelenina má úžasné účinky na náš organismus, protože obsahuje spoustu zdravých látek. Dužina melounu galia je žlutá až zelená. Obsahuje kromě vody také vlákninu, vitaminy C, A, E, K a vitaminy skupiny B. Z minerálních látek je to pak mangan, draslík, fosfor, hořčík, vápník, sodík, železo, selen, zinek a fluorid. Dále se ve žlutém melounu ukrývají nenasycené mastné kyseliny, kyselina pantotenová, kyselina listová a lutein, který je silným antioxidantem a má výborné účinky na zdraví očí.

 

K čemu je žlutý meloun prospěšný?

  • Zrychluje metabolismus
  • Podporuje imunitu organismu
  • Zlepšuje trávení a odstraňuje zácpu
  • Odstraňuje z těla volné radikály
  • Působí preventivně proti rakovině
  • Zlepšuje zrak
  • Odstraňuje zánětlivé procesy v těle
  • Detoxikuje
  • Snižuje krevní tlak a cholesterol
  • Normalizuje hladinu cukru v krvi
  • Posiluje srdce a cévní systém
  • Vypíná pokožku
  • Má blahodárný vliv na nervový systém
  • Zlepšuje spánek
  • Zvyšuje schopnost soustředit se

 

Cukrový meloun se poprvé jako planý druh objevil v Africe a jižní Asii. Poté byl postupně rozšiřován i do střední Asie a na Blízký východ. Ve dvanáctém století ho Tataři a Turci zanesli až do Ruska. Do střední a západní Evropy se dostal až v patnáctém století. U nás se příliš nepěstuje, nemáme pro něj vhodné podmínky. Naši zahrádkáři častěji k pěstování volí melouny vodní. Některé evropské státy si bez cukrového melounu nedokážou představit jediný den.

 

Květák – recepty

Smažený květák

Ingredience:

1 květák

Vejce

Hladká mouka

Strouhanka

Sůl

 

Postup:

Květák posolte a nechte hodinu odležet. Následně ho rozeberte na malé růžičky, které obalíte v klasickém trojobalu. Smažíme na oleji do zlatova. Výborně chutná s brambory.

 

Květákové placičky

Ingredience:

1 květák

1 vejce

100 g salámu

Strouhanka

Strouhaný sůr

Polévkové koření

Sůl

Brambory

 

Postup:

Květák uvaříme doměkka a rozmačkáme ho vidličkou. K němu přidáme na kostičky nakrájený salám, vejce, strouhanku a nastrouhaný sýr. Vznikne nám těstíčko, které dobře drží pohromadě. Hmotu osolíme, okořeníme polévkovým kořením a pořádně zamícháme. Pokud je těsto moc řídké, přidáme strouhanku. Tvarujeme placičky, které ještě obalíme ve strouhance a smažíme pomalu na oleji. Podáváme s vařenými brambory a trochou másla.

 

Zapečený květák s brokolicí

Ingredience:

1 květák

200 g brokolice

250 g těstovin

4 rajčata

250  mozzarelly

200 ml smetany

2 vejce

1 lžíce nasekané petrželky

Sůl

 

Postup:

Květák i brokolici omyjeme a rozdělíme na růžičky. V osolené vodě vaříme asi 10 minut a poté necháme okapat.

Těstoviny uvaříme dle návodu na obalu, slijeme a necháme okapat.

Rajčata omyjeme a nakrájíme na malé kostičky.

Sýr krájíme na plátky. Zapékací formu vymažeme máslem a předehřejeme troubu na 220 stupňů. Polovinu těstovin nasypeme na dno formy, poklademe květákem, brokolicí, rajčaty a navrch dáme zbytek těstovin.

Smetanu smícháme s vejci, osolíme ji a vlijeme do formy.

Pečeme asi 20 – 30 minut. Nakonec ještě posypeme sýrem a dáme zapéct na dalších 10 minut. Před podáváním zdobíme petrželkou.

 

Květák se sýrovou omáčkou

Ingredience:

1 květák

300 ml mléka

5 lžic hladké mouky

200 ml smetany

Tuk

150 g tvrdého sýra

Sůl

Bílý pepř

petrželka

 

Postup:

Květák omyjeme, rozdělíme na růžičky a vaříme 10 minut ve vodě. Poté vyndáme a necháme odkapat.

Z mouky a tuku si připravíme jíšku, kterou pak zalijeme mlékem a smetanou. Přidáme i několik lžic vývaru z květáku a pořádně necháme provařit.

Nastrouhaný sýr roztavíme, osolíme, opepříme, přidáme petrželku  a na talíři pak sýrem květák přelijeme.

 

Zapečený květák se šunkou

Ingredience:

1 květák

200 g špaldy

1 svazek petrželky

1 bujón

200 g vařené šunky

200 ml mléka

200 g plátkového ementálu

50 g másla

Tuk na vymazání formy

Muškátový oříšek

1 bobkový list

Citrónová šťáva

Sůl

Pepř

 

Postup:

Špaldu namočíme přes noc a poté 30 minut povaříme s bujónem

Petrželku nasekáme najemno a přimícháme ke špaldě.

Květák rozebereme na jednotlivé růžičky a vaříme ve 400 ml vody a mléce se solí. Stačí vařit 10 minut. Poté scedíme a vodu zachytíme do misky.

Troubu předehřejeme na 200 stupňů.

Šunku nakrájíme na kostičky a navrstvíme se špaldou a růžičkami květáku do vymazané zapékací mísy. Rozehřejeme máslo a osmahneme na něm mouku. Přidáme bobkový list, zalijeme vývarem z květáku a vaříme 10 minut. Přidáme sůl, pepř, muškátový oříšek a citrónovou omáčku. Vzniklou omáčkou zalijeme směs ve formě. Pokryjeme plátky sýra a zapékáme asi půl hodiny.

 

Květák pro zdraví

Květák je skvělou potravinou, která má v kuchyni široké využití a navíc nám dodá spoustu potřebných vitaminů a minerálů. Někteří z nás bohužel květák konzumují květák pouze v malé míře a někteří vůbec, což je velká škoda.

Z květáku jíme pouze jeho květenství, které se skládá z tisíců poupat a to ještě dříve, než úplně rozkvetou. Květák řadíme botanicky ke stejnému druhu, jako brokolici a zelí. Květák je považován za tu nejchutnější a nejlépe stravitelnou brukvovitou zeleninu. Bohužel u některých lidí může způsobovat nadýmání. To můžeme zmírnit přidáním kmínu do vody, ve které květák vaříme. Používá se nejčastěji v evropských kuchyních, ale také v americké, asijské nebo arabské. Květák obsahuje hodně sacharidů, proteinů a minimum tuku. Najdeme v něm provitamin A, vitamin E, vitaminy skupiny B, vitamin C, vápník, draslík, sodík, hořčík, fosfor, železo, selen, měď, mangan, chrom a zinek. Stejně jako u ostatní brukvovité zeleniny, najdeme i v květáku fytochemické antikarcinogeny, které pomáhají předcházet vzniku rakoviny. Látky obsažené v květáku pomáhají usměrňovat trávicí proces. Působí na celý trávicí systém – na žaludek, tenké i slepé střevo. Reguluje průchodnost střev, takže působí proti zácpě, ale i při průjmu nebo podráždění a zánětu tlustého střeva. Květák obsahuje velmi málo sodíku i tuku, ale naopak hodně draslíku, takže pomáhá zmírňovat problémy se srdcem i oběhovou soustavou. Pravidelně by si na něm měli pochutnávat zejména lidé nemocní s vysokým tlakem nebo arteriosklerózou. Květák má velmi málo kalorií (25 kcal na 100g) a rychle vyvolává pocit sytosti, protože obsahuje hodně vlákniny. Nejlepší je připravený na páře, případně vařený ve vodě. Hodí se i pro ty, kteří chtějí zhubnout. Působí močopudně, pročišťuje močových měchýř a odvádí přebytečnou vodu ven z těla. Konzumace květáku je skvělá při selhání ledvin, artritidě, dně a otocích.

 

Mango – recepty

Mangová salsa

Suroviny:

2 větší manga

1 červená paprika

1 chilli

2 lžíce koriandru

1 lžíce citronové šťávy

Sůl

pepř

 

Postup:

Mango a papriku pokrájíme na malé kostičky. Chilli společně s koriandrem nasekáme. Všechno smícháme, přidáme citrónovou šťávu, sůl a pepř.

 

Kuře s mangem

Suroviny:

1 kg kuřecích prsou

1 konzerva kokosového mléka

4 stroužky česneku

zázvor 2×2 cm

koriandr

1 mango

2 lžičky medu

1 bílý jogurt

malá lžíce kari pasty

těstoviny jako příloha

 

Postup:

Na pánvi na oleji osmahneme nasekaný zázvor, česnek, kari pastu a med. Jakmile nám začne med pěnit, vložíme do pánve osolené a opepřené kuřecí maso, pár minut smažíme a poté přihodíme na obdélníčky nakrájené mango. Zvýšíme plamen a cca 2 min zprudka smažíme. Poté přilijeme kokosové mléko, přikryjeme a dusíme asi 5-8 minut. Pak přidáme bílý jogurt a koriandr. Nakonec už jen 2 minutky prohřejeme a servírujeme s těstovinami.

 

Flambované mango

Suroviny:

2 plody manga

60 g cukru

40 g másla

1/2 dl koňaku

1 dl curaçaa

1/2 citronu

 

Postup:

Na pánvi dozlatova osmahneme cukr s máslem, přidáme citrónovou šťávu a curaçao. Povaříme, přidáme půlky oloupaného manga, vše společně podusíme, zastříkneme koňakem a necháme vzplanout.

 

Mangové chutney

Suroviny:

4 zralá manga, oloupaná a nakrájená na kostky

250 g rozinek sultánek

1 1/2 lžíce jemně nakrájeného čerstvého zázvoru

2 najemno nasekané stroužky česneku

3 lžičky papriky

1 kousek skořicové kůry

4 hřebíčky

2 bobkové listy

60 ml jablečného octa

200 g hnědého cukru

 

Postup:

Rozinky dejte do malé misky, zalijte teplou vodou a odstavte asi na 30 minut, aby rozinky nasákly. Poté slijte vodu. Mango, zázvor, česnek, papriku, skořicovou kůru, hřebíček, bobkový list, ocet, cukr a rozinky dejte do veliké pevné pánve. Přikryjte pokličkou a na mírném ohni za stálého míchání vařte hodinu, dokud není chutney husté. Před podáváním vyjměte bobkový list a skořicovou kůru. Velkou lžící přendejte chutney do teplé sterilizované sklenice. Nasaďte víčko a po vychladnutí označte štítkem. Skladujte v ledničce.

 

Mangové daiquiri

Suroviny:

2 lžíce dřeně z manga

4 cl vanilkové vodky

2 lžíce drceného ledu

kousek manga na ozdobu

 

Postup:

Mango dejte do mixeru, po chvíli přidejte vodku, led a míchejte do krémové konzistence. Dejte do koktejlové sklenice a ozdobte kouskem manga.

 

Tvaroh s mangem

Suroviny:

1 kg měkkého tvarohu

2 velká zralá manga

1 ekologický citrón

1 vanilkový lusk

50 g jader vlašských ořechů

cukr podle chuti

 

Postup:

Tvaroh rozmíchejte se smetanou do hladka. Z citrónu nastrouhejte kůru, vymačkejte z něj šťávu a oboje vmíchejte do tvarohu a smetany.  Vanilkový lusk rozpůlte po délce a lžičkou vyberte černá semínka. Ořechy rozsekejte nahrubo a spolu s vanilkovou dření zapravte do tvarohu. Mango oloupejte, zbavte je pecky a nakrájejte je na sousta. Vmíchejte je do dezertu, dezert oslaďte podle chuti a nechte jej vychladit.

Recepty z hlívy ústřičné

Těstoviny s hlívou ústřičnou

Ingredience:

500 g hlívy ústřičné

2 lžíce másla

250 ml zeleninového vývaru z kostky

100 g zakysané smetany

sůl

pepř

1 lžíce mouky nebo škrobu na zahuštění

250 g tagliatelle

 

Postup:

Hlívu očistíme a nakrájíme na tenké plátky. V pánvi rozehřejeme máslo a krátce na něm osmahneme hlívu. Přidáme zeleninový vývar a na mírném ohni dusíme asi 10 minut. Osolíme, opepříme a přidáme zakysanou smetanu. Po chvíli přidáme i škrob nebo mouku a necháme zahustit. Těstoviny připravíme dle návodu na obalu a poté je smícháme s omáčkou z hub.

 

Segedín s hlívou ústřičnou

Ingredience:

350 g kuřecích prsou nebo stehen bez kosti

1 sáček kysaného zelí

400 g hlívy ústřičné

1 velká cibule

2 stroužky česneku

1 lžíce kečupu

1 zakysaná smetana

sůl

pepř

sladká paprika

2 bobkové listy

mletý kmín

nové koření

olej

 

Postup:

Maso, hlívu ústřičnou i cibuli nakrájíme na kostky. Všechno společně zprudka osmahneme na oleji. Přidáme veškeré koření, česnek a osolíme. Podlijeme vodou a dusíme doměkka. Přidáme kečup, kysané zelí a dále dusíme. Nakonec dochutíme zakysanou smetanou.

 

Špenátové tousty

Ingredience:

8 krajíců bílého toustového chleba

200 g hlívy ústřičné

1 cibule

400 g listového špenátu

150 g nivy nebo jiného sýra se zelenou plísní

olivový olej

2 stroužky česneku

100 g strouhaného tvrdého sýra

pepř

sůl

 

Postup:

Špenát přelijeme vroucí vodou, vymačkáme z něj vodu a dáme stranou. Cibuli nakrájíme na drobno a osmažíme na olivovém oleji. Přidáme prolisovaný česnek a na proužky nakrájenou hlívu. Podusíme, přidáme špenát a rozdrobenou nivu nebo jiný sýr. Opepříme a případně dosolíme. Toustový chléb pokryjeme špenátovou směsí, posypeme jemně strouhaným sýrem, položíme na plech a dáme na 5 – 10 minut zapéct do trouby rozpálené na 200°C.

 

Česnečka s hlívou ústřičnou

Ingredience:

350 g hlívy ústřičné

3 syrové brambory

sádlo

1 masox

sůl

kmín

mletý černý pepř

majoránka

1 velká palice česneku

pažitka nebo petrželka

 

Postup:

V hrnci rozehřejeme sádlo, vložíme hlívu ústřičnou pokrájenou na tenké plátky a krátce zarestujeme. Zalijeme 1 litrem vody, ve které jsme rozpustily masox, přidáme na kostičky pokrájené syrové brambory, kmín a mírně osolíme. Vaříme do změknutí. Pokud je polévka příliš hustá, dolijeme ji další vodou. Opepříme, přidáme rovnou polévkovou lžíci majoránky a utřený česnek se solí. Polévku dochutíme a na talíři sypeme sekanou pažitkou či petrželkou.

Feferonky – recepty

Feferonky s česnekem a medem

Suroviny:

Beraní rohy

Česnek

Med

Sladkokyselý nálev na okurky

 

Postup:

Z feferonek odstraníme stopku a vybereme většinu jadérek. Dovnitř vložíme stroužek česneku a přelijeme lžící medu. Dáme do sklenice, zalijeme nálevem a sterilizujeme 15 minut.

 

Nakládané feferonky

Suroviny:

Feferonky

4 l vody

1 l octa

300 g cukru krystal

150 g soli

1 lžička oleje

3 zrnka černého pepře

1 zrnko nového koření

kousek bobkového listu

1/3 lžičky hořčičného semínka

 

Postup:

Vodu s octem, cukrem a solí svaříme. Poté stáhneme z ohně a pořádně promícháme. Feferonky naskládáme do sklenice, přidáme veškeré koření a zalijeme nálevem.  Sterilujeme půl hodiny při 85 stupních Celsia.

 

Rajčatový salát s feferonkami

Suroviny:

Sterilované a mírně pálivé feferonky

400 g rajčat

350 g vařených brambor

1 lilek

2 cukety

2 cibule

sůl

pepř

1 lžíce hladké mouky

8 lžic olivového oleje

2 stroužky česneku

4 snítky tymiánu

 

Postup:

Lilek omyjeme a nakrájíme ho na plátky. Osolíme, opepříme a obalíme v hladké mouce. Prudce ho orestujeme na oleji. Cukety i rajčata také očistíme. Oloupeme uvařené brambory. Vše nakrájíme na plátky. Cibuli a česnek oloupeme. Cibuli jemně nasekáme a česnek prolisujeme. Cibuli i česnek promícháme s olejem, osolíme a opepříme. Zeleninu vložíme do mísy, zakápneme olejem s česnekem a cibulí, přidáme lístky tymiánu a feferonky. Necháme pár hodin odležet v lednici a podáváme vychlazené.

 

Hovězí s feferonkami

Suroviny:

600 g zadního hovězího masa

3 cibule

2 feferonky

2 zelené papriky

brambory

150 g šunky

olej

250 ml červeného vína

Sůl

Pepř

 

Postup:

Cibuli nakrájíme na kolečka, maso a šunku na kostičky a vše asi 5 minut opékáme na oleji. Přidáme sůl, pepř a feferonky, podlijeme vínem a dusíme asi 40 minut. Mezitím oloupeme brambory a nakrájíme je na čtvrtky. Pak je přidáme k masu a vaříme dalších 15 minut. Nakonec do kotlíku přijdou nakrájené papriky a s nimi vše ještě 15 minut povaříme. Podle chuti dokořeníme.

 

Krůtí nudličky na feferonkách

Suroviny:

300 g krůtích prsou

olej

1 cibule

2 feferonky (podle chuti)

2 stroužky česneku

1 konzerva krájených rajčat

1 lžíce másla

mletý pepř

sůl

 

Postup:

Maso nakrájíme na nudličky nebo kostky a na rozpáleném oleji prudce opečeme. Potom zmírníme oheň, přidáme na jemná kolečka nakrájenou cibuli, drobně nasekané feferonky zbavené jader, prolisovaný česnek, osolíme, opepříme, podle potřeby zastříkneme vývarem nebo vodou a podusíme. Před dokončením přidáme krájená rajčata, opět podusíme a nakonec zjemníme máslem.

Recepty z avokáda

Pomazánka z oliv a avokáda

Suroviny:

2 avokáda

½ citrónu

80 g černých oliv bez pecky

Koření do polévky

Sůl

 

Postup:

Avokáda rozkrojíme, vyjmeme pecku a vydlabeme. Avokáda musí být vždy dostatečně zralá. Dužinu rozmačkáme vidličkou nebo rozmixujeme v mixéru. Směs osolíme, ochutíme citrónovou šťávou, polévkovým kořením a solí. Olivy nakrájíme na kousky a přidáme k avokádu. Avokádovou pomazánku promícháme a můžeme mazat na pečivo.

 

Avokádová polévka

Suroviny:

2 avokáda

2 vaječné žloutky

100 ml smetany na vaření

3 lžíce čerstvého kerblíku

1 slepičí bujón

½ citrónu

Špetka soli

Špetka mletého pepře

 

Postup:

Kerblík nasekáme a z citronu vymačkáme šťávu. Necelý litr vody uvedeme do varu a rozpustíme v ní kostku slepičího bujónu. Hrnec přikryjeme pokličkou a vývar udržujeme teplý. Avokáda rozpůlíme, odstraníme pecky a lžící vydlabeme dužninu. Dužinu pak i se smetanou, vaječnými žloutky a citronovou šťávou umixujeme na jemnou kaši, kterou jen lehce osolíme a opepříme, protože vývar je už dostatečně slaný. Vzniklou kaši nalijeme do vývaru a důkladně promícháme, aby vznikla hustá krémovitá polévka. Dále už nevaříme. Polévku zdobíme na talíři nasekaným kerblíkem.

 

Avokádová nutella

Suroviny:

1 zralé avokádo

1 lžíce kakaa

100 g lískových ořechů

1 lžíce medu

 

Postup:

Ze zralého avokáda vydlabeme dužinu a k ní přidáme namleté lískové ořechy. Přidáme lžíci kakaa, lžíci medu a důkladně smícháme. Avokádová nutella chutná výborně s čerstvým pečivem.

 

Tvarohová pomazánka s avokádem

Suroviny:

200 g avokáda

50 g polotučného tvarohu

50 g nivy

1 lžíce citrónové šťávy

Sůl

Pepř

 

Postup:

Z avokáda vydlabeme dužinu, nakrájíme ji na malé kousky a zakapeme citrónovou šťávou, aby nezhnědla. Nivu s tvarohem rozmačkáme vidličkou a přidáme k avokádu. Pomazánku promícháme do hladké směsi a ochutíme solí a pepřem. Výborně chutná s pečivem.

 

Tortilly s krevetami a avokádem

Suroviny:

1 červená paprika

1 avokádo

2 masitá rajčata

2 lžíce čerstvého koriandru

1 lžíce limetkové šťávy

Sůl

Chilli paprička

Spařené krevety (asi 10 kusů)

8 tortill

 

Postup:

Rajčata nejprve spaříme, oloupeme je a odstraníme z nich zrníčka. Dužinu pak nakrájíme na malé kostičky. Z avokáda vydlabeme dužinu a nakrájíme ji na kostičky. Na stejné kostičky nakrájíme také papriku. Všechno smícháme, ochutíme chilli papričkou, koriandrem a limetkovou šťávou. Nakonec ještě osolíme a promícháme. Tortilly ohřejeme v mikrovlnné troubě nebo nasucho opečeme na pánvi. Na teplé tortilly rozdělíme salsu i spařené krevety.

 

Avokádový salát

Suroviny:

1 avokádo

2 mrkve

1 lžíce citrónové šťávy

Sůl

Pepř

Jablečný ocet

1 kedlubna

 

Postup:

Z avokáda vydlabeme dužinu a dáme ji do misky. Pomocí vidličky dužinu pořádně rozmačkáme. Mrkev i kedluben oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Avokádo pak promícháme s ostatní zeleninou a dochutíme solí, pepřem, octem a citrónovou šťávou.